5,5 miliarda dolarów w Bitcoin’ie nadal

5,5 miliarda dolarów w Bitcoin’ie nadal brakuje z Jedwabnego Szlaku

Siedem lat po zamknięciu się rynku internetowego, naukowcy twierdzą, że aż 444.000 Bitcoinów pozostaje nierozliczonych.

  • Prawie 1 miliard dolarów w Bitcoin połączony z osławioną stroną Silk Road został przeniesiony ostatniej nocy, po siedmiu latach.
  • Uważa się, że środki te stanowią część około 5,5 miliarda dolarów, których wciąż brakuje.
  • Teorie obfitują w teorie na temat miejsca pobytu zaginionego skarbu

Pierwszy prawdziwy przypadek użycia Bitcoin’a, Silk Road, był tajnym targowiskiem popularnym do kupowania nielegalnych Bitcoin Rush narkotyków. Została ona zamknięta przez Federalne Biuro Śledcze USA w 2013 roku, po dochodzeniu w sprawie mamuta.

Ale podczas gdy archiwa FBI informują, że skonfiskowano 173.991 Bitcoinów (wartych wówczas 33,6 mln dolarów), nie wspomina się o 444.000 Bitcoinów, o których niektórzy badacze uważają, że nadal nie ma informacji.

Ostatniej nocy prawie 70.000 Bitcoinów, wartych 1 miliard dolarów w dzisiejszych cenach, które naukowcy prześledzili na koncie Silk Road, zostało przeniesione po raz pierwszy od siedmiu lat. To tylko część zaginionego ładunku, teraz wartego ponad 5,5 miliarda dolarów. Wtorkowy transfer doprowadził do spekulacji, że ktoś znalazł klucze do odblokowania przynajmniej części zaginionego skarbu.

Nie trzeba dodawać, że istnieje wiele teorii co do tego, ile pieniędzy jest zagrożonych, kto ma niezarejestrowane środki i gdzie mogą one być.

Dread Pirate Roberts i rzekome 444.000 BTC

Silk Road wygenerował około 1,2 miliarda dolarów sprzedaży w ciągu ponad dwóch lat, według analizy Mashable 2013; jego twórca, Ross Ulbricht- znany jako „Dread Pirate Roberts“ – uważa się, że zebrał około 80 milionów dolarów prowizji.

Chociaż marszałkowie USA zajęli 173.991 Bitcoinów podczas dochodzenia i ścigania Ulbricht, strona Mystery Archive utrzymuje, że na podstawie analizy danych transakcyjnych, około 444.000 Bitcoinów nigdy nie zostało rozliczonych. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem, twierdzą anonimowi autorzy Mystery Archive, jest to, że Ulbricht, który jest teraz za kratkami odsiadującymi dwa dożywocia, przechowuje środki na innym komputerze – jest to powszechna praktyka.

Ale Tatiana Moroz, która była aktywna w kampanii #FreeRoss, aby uzyskać amnestię dla Ulbrechta, powiedziała Decrypt to mało prawdopodobne, że Ulbricht kiedykolwiek miał brakujące fundusze (jeśli w rzeczywistości pieniądze istnieją w ogóle).
Silk Road Founder w więzieniu
Lyn Ulbricht tweetuje myśli swojego syna z więzienia, gdy apeluje o prezydenckie ułaskawienie. FOTO CREDIT: Lyn Ulbricht

„Nie sądzę, żeby Ross to miał, nie“ powiedział Moroz. „Wygląda na to, że było wiele DPR-ów [Dread Pirate Roberts], więc nie sądzę, że on je ma.“

Ciągłe chmury nad Mt. Gox

Autorzy Mystery Archive twierdzą, że przynajmniej część z 444.000 Bitcoinów mogła być przechowywana przez Ulbricht na nieistniejącej już giełdzie kryptograficznej Mt. Gox.

Giełda, która rozpoczęła się w 2010 roku w Tokio, rok przed narodzinami Silk Road, była odpowiedzialna za ponad 70% światowych transakcji Bitcoinami do 2013 roku. Na przestrzeni lat, śledczy wykazali, że znaczna ilość Bitcoinów Silk Road mogła trafić na giełdę.

Ale w hack, który przeszedł do historii, ponad 650.000 Bitcoin administrowany przez Mt Gox został skradziony w lutym 2014 roku.

Posłuchajcie The Decrypt Daily Podcast

Twoja dzienna dawka wiadomości o kryptokursztynie, nauce, plotkach i dyskusjach.

Eileen Ormsby, jedna z wiodących światowych ekspertów w dziedzinie ciemnej sieci, jest autorką książki „Silk Road“, pierwszej dogłębnej prezentacji czarnych rynków, które działają w ciemnej sieci.

„Tak, niektóre z nich [z zaginionych Silk Road Bitcoin] byłyby częścią katastrofy Mt Gox“, powiedziała Decrypt.

Ale Ormsby powiedziała, że jej zdaniem badacze z Mystery Archive znacznie przecenili to, jak bardzo brakuje Bitcoina: „Nie jestem przekonany co do liczby 444.000“.